Miloš Vančura poskytl rozhovor v Profi poradenství & finance

O příležitostech roku 2023, krizovém řízení, ale i nových fondových službách spojených se společností Proton se rozpovídal Miloš Vančura ve velkém rozhovoru pro magazín Profi poradenství & finance. Určitě si ho nenechte ujít.

Rok 2023 je pro nás rokem příležitostí

Neinvestuje do společností, které jsou na vrcholu. Naopak vyhledává příležitosti tam, kde by jiní už jen zhasli a zamkli dveře. „V krizi se ocitá stále více společností kvůli nezvládnutému řízení. Právě takovým pomáháme zpět na nohy,“ říká Miloš Vančura, zakladatel investiční skupiny Khypo a fondu kvalifikovaných investorů Czech Capital Fund SICAV.

Poslední léta poznamenaná krizí měla na řadu firem tvrdý dopad. Pro skupinu Khypo však byly poslední tři roky obdobím růstu. Důvodem přitom není pouze to, že pod ni patří jeden z dlouhodobě nejvýnosnějších realitních fondů, ale i letitá zkušenost této skupiny se zachraňováním firem v úpadku. Vybírají si přitom takové, které mají zajímavý příběh a současně i velký potenciál. Miloš Vančura se pro nás rozhovořil o nejnovějším takovém příběhu se šťastným koncem, krizovém řízení i příležitostech, které s sebou přináší rok 2023.

Často říkáte, že investujete do příběhů. Blíží se teď některý ke šťastnému konci?

Nejčerstvěji máme velkou radost ze společnosti Rojek, která je součástí našeho podfondu Restart. Jedná se o českou rodinnou firmu s více než stoletou tradicí, výrazným podílem na trhu a desítkami zaměstnanců. Ta se před několika lety dostala do vážných potíží, a dokonce spadla do insolvence. Když jsme se však na ni podívali blíže, našli jsme obrovský nevyužitý potenciál.

Na konci roku 2021 vstoupila společnost do našeho fondu a začali jsme s jejím ozdravováním. Už loni úspěšně splnila reorganizační plán a opustila insolvenci a nyní je ve skvělé kondici a má velmi dobré vyhlídky do budoucna. To se samozřejmě výrazně promítne i do její hodnoty. A investoři, kteří se ji v našem private equity podfondu rozhodli podpořit, se tak mohou těšit na zajímavé zhodnocení.

Jaké změny jste tedy museli v tomto případě udělat?

V první fázi bylo třeba najít dohodu s insolvenčním správcem a vypracovat funkční plán reorganizace. Když se nám toho podařilo dosáhnout, od základu jsme znovu nastavili vnitřní firemní procesy. Bylo také třeba osekat neefektivní části společnosti a plně se zaměřit na ty segmenty výroby, které vydělávají. V tomto případě to byla především výroba některých druhů kotlů, po kterých navíc ještě stoupla poptávka v souvislosti s energetickou krizí. To vše vedlo k tomu, že se situace společnosti začala zlepšovat.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.