Přečtěte si rozhovor s Milošem Vančurou v Top Class
Zakladatel fondu CCFS Miloš Vančura se v posledním čísle magazínu Top Class rozpovídal o proměnách investičního trhu, jeho aktuální trendech i strategii, jak proměnit upadající firmy v zajímavé investiční příležitosti. Určitě doporučujeme si rozhovor přečíst.
Investiční transformers
V posledních dvou letech, kdy se obecně mluví o celosvětové krizi, vyrostla skupina Khypo co do objemu spravovaného majetku o více než 300 %, investovala přitom především do private equity projektů. ,,Naší specializací je řešení problémů,“ říká Miloš Vančura, zakladatel této společnosti. Současná geopolitická situace i energetická krize by podle něj mohly významným způsobem ovlivnit budoucnost ekonomiky Evropy. Pozitivně.
Vaše skupina Khypo zachraňuje krachující projekty a společnosti a transformuje problémy v atraktivní investice. Příležitosti podílet se na nich pak váš business inkubátor vkládá do vlastního fondu kvalifikovaných investorů Czech Capital Fund SICAV. Hypotetická otázka – do čeho byste investoval sto tisíc korun, pokud by to měla být vaše jediná investice?
Sto tisíc je v tomto směru příliš nízká částka, je uplatnitelná jen v retailových investicích, ale ty zase v pozici sázky na jednu kartu nenabízí smysluplné výnosy.
Na jaké hranici tedy vidíte investiční minimum?
Abychom se mohli bavit o seriózní, diverzifikovatelné a plánovatelné investici, měla by mít hodnotu alespoň jednoho milionu korun. To je také legislativně platná hranice pro vstup do fondu kvalifikovaných investorů.
Do čeho byste tedy investoval svůj milion korun?
Vsadil bych na stabilní akcie v oborech nutných pro fungování světa a na fyzická aktiva, jako jsou třeba drahé kovy. Opravdu zanedbatelnou část portfolia bych si držel ve spekulativních oblastech, kam patří třeba kryptoměny.
Jak se podle vás změnil investiční trh v České republice v posledních deseti letech?
Zásadně. Dalo by se říct, že český investiční trh zhruba před oněmi deseti lety vlastně vznikl. Třeba nemovitostní fondy za poslední dekádu zdvacetinásobily svůj kapitál. To je číslo, které mluví samo za sebe. Po krizi kolem roku 2008 česká ekonomika výrazně posílila a z velké skupiny lidí, kteří rychle vydělali na nemovitostech, se stali investoři. Přítomnost nového kapitálu spolu s výhodnou geografickou polohou země výrazně zvýšila business atraktivitu naší republiky pro velké hráče ze zahraničí a do Česka přitekla spousta peněz, které umožnily vznik kultury fondů. Aktuálně se už delší dobu hranice investiční zajímavosti posouvá dál na Východ, postcovidová krize a politická situace v Rusku a na Ukrajině ovšem mohou významně zamíchat kartami.