Vyšel Estate 8/2022 s Milošem Vančurou na obálce
Rádi si vybíráme podniky s dlouhou historií, unikátním příběhem a rodinnou tradicí. Co stojí za naší investiční strategií? O úspěšných transformacích i aktuální situaci na trhu se pro časopis Estate rozhovořil Miloš Vančura, zakladatel Khypo a Czech Capital Fund SICAV.
V krachující továrně na chipsy nedaleko Benátek našla česká skupina Khypo unikátní produkt. Tehdejší majitel, spíše vynálezce než podnikatel, se sice o provoz firmy moc nestaral, ale po potřebné restrukturalizaci a pod českým vedením se díky jeho produktovým nápadům dokázala prosadit už v deseti zemích. „Do takových příběhů investujeme peníze našich investorů. Zajímá nás nejen potravinářství, ale také strojírenství. Naším cílem je původní investici za pět let zpětinásobit,“ říká Miloš Vančura, zakladatel společnosti Khypo a investičního fondu Czech Capital Fund SICAV.
V rámci skupiny Khypo a jejího investičního fondu Czech Capital Fund SICAV se zaměřujete na private equity investice do firem, které se ocitly v problémech a potřebují pomoci. Vnímáte, že po pandemii takových subjektů, které stojí za to zachránit před krachem, přibývá?
Jak výrazně covid skutečně poznamenal ekonomiku, se ukáže teprve koncem tohoto roku a v letech následujících. Situace je aktuálně nepřehledná, protože covidovou krizi vystřídal politický konflikt na Ukrajině a energetická krize. Mohu potvrdit, že kvůli všem těmto faktorům se do existenčních problémů dostala spousta firem, a obávám se, že nejhorší vlna krachů a insolvencí teprve přijde. Tato krize může být vleklá a hluboká, ale věřím, že do jisté míry bude očistná, takže na ni nenahlížím negativně.
Co mají příběhy firem, které potřebují krizovou intervenci, společného?
Příčinu problémů firem je téměř vždy potřeba hledat v managementu a personálním řízení, které začíná u vlastníka společnosti. Stává se, že majitelé firem mají tendenci držet veškerou moc ve svých rukou a hlídat si i méně významné rozhodovací pravomoci týkající se chodu společnosti. To je v okamžiku, kdy přijdou problémy, vražedné. Kromě toho hodně firem doběhla doba – jednoduše se nezvládly adaptovat na moderní formy komunikace s trhem a přijmout nové prodejní mechanismy. Vydržely třeba několik generačních výměn a přežily i komunistický režim, ale prostě nezvládly transformaci do principů 21. století, nebo ji nepovažovaly za důležitou.
Dostáváte se k investicím do takových firem nákupem nesplácených úvěrů od bank a jejich následnou kapitalizací?
Nákup pohledávek je jednou z našich hlavních obchodních strategií, patří ale do našeho realitního podfondu Czech Capital RE Subfund. Jiné pohledávky, než ty zajištěné nemovitostmi, totiž zásadně nekupujeme. Takže z valné většiny vstupujeme do private equity projektů prostřednictvím nákupu bankovních pohledávek.
Celý rozhovor ze srpnového čísla magazínu Estate si můžete přečíst zde.